Retinol - z czym go nie wolno łączyć?
21

września

Retinol - z czym go nie wolno łączyć?

Retinol to składnik, który bardzo często wykorzystywany jest w nowoczesnej kosmetyce. Składnik ten sprawdza się w leczeniu trądziku, przebarwień i doskonale wygładza zmarszczki. Klucz do sukcesu w pielęgnacji tkwi w prawidłowym wykorzystywaniu kwasu i łączeniu go z odpowiednimi substancjami. Sprawdź z czym go nie łączyć, by nie zaszkodzić swojej skórze.

Retinol - co to jest?

Retinol od lat uważany jest za “eliksir młodości”. Pozwala szybko i kompleksowo zregenerować skórę. Sprawia, że podczas złuszczania obumarłe komórki zostają zastąpione nowymi i młodszymi - oznacza to, że skóra wygląda na zdrowszą, gładszą i promienną. Dermatolodzy uważają, że retinol jest swego rodzaju “łącznikiem” pomiędzy naskórkiem i skórą właściwą. Umiejętne stosowanie pozwala usunąć wszelkie przebarwienia, blizny oraz ujędrnia skórę.

Substancja ta to pochodna witaminy A. Kosmetyki z retinolem wprowadzają pielęgnację na jeszcze wyższy poziom. Organizm podczas stosowania otrzymuje bodziec informujący, że nadszedł czas na produkcję nowych naczynek krwionośnych. Skóra otrzymuje potężną dawkę tlenu. Zmarszczki zostają wręcz wypchnięte, a koloryt skóry i gładkość zostają odpowiednio poprawione. 

Retinol - uważaj na słońce!

Po kosmetyki z retinolem często sięgają kobiety walczące z trądzikiem. Wiele preparatów zostaje zamkniętych w nieprzezroczystych opakowaniach. Dlaczego? Okazuje się, że dobroczynne składniki znajdujące się w kremach po kontakcie ze słońcem tracą wszystkie swoje właściwości. Oznacza to, że tego typu kosmetyków nie należy stosować na dzień.

Stosowanie retinolu z kwasami - na co zwrócić uwagę?

Istnieje duża grupa kwasów, która po połączeniu z retinolem może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto pamiętać o tym, że kwasy złuszczające można stosować wtedy, gdy skóra jest już przyzwyczajona do retinolu i na skórze nie ma żadnych niepokojących przebarwień i zaczerwienień. Stosując retinol należy zrezygnować z kwasów złuszczających.

Nie zaleca się stosowania tego składnika również z innymi kosmetykami peelingującymi. Taka pielęgnacja można zakończyć się nadmierną suchością skóry i zaburzeniem w warstwie ochronnej skóry. 

Z czym można łączyć retinol?

Okazuje się, że nie wszystkie kwasy są nieodpowiednie dla retinolu. Z tą substancją można łączyć m.in:

  • Kwas hialuronowy - nawilża skórę i chroni ją przed odwodnieniem. Podczas pielęgnacji z wykorzystaniem retinolu można zauważyć niepokojące przesuszania. Warto wtedy wykorzystać kwas hialuronowy, który nawilża skórę i poprawi jej stan.
  • Kwas askorbinowy (witamina C) - działa antyoksydacyjnie i skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników. Witamina C odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu, gdzie można liczyć na kompleksowe działanie rozjaśniające i rozświetlające. Kosmetyki z retinolem należy stosować na noc, a witaminę C na dzień.
  • Kwas ferulowy - to silny antyoksydant, którego zadaniem jest zahamowanie procesów starzenia się skóry. Kwas ferulowy odpowiada m.in za redukcję włókien kolagenowych i elastynowych. W połączeniu z witaminą C, zwiększa jej działanie i wykazuje silne działanie przeciwzapalnie. Składnik ten najczęściej można spotkać w kosmetykach anti-aging.

Marta Janicka

Cześć, jestem Marta i jestem blogerką kosmetyczną. Uwielbiam testować nowe produkty i dzielić się z Wami moimi opiniami i poradami. Na mojej stronie znajdziecie recenzje kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.