Perfumy damskie a rodzaj skóry. Na co zwrócić uwagę?
9

września

Perfumy damskie a rodzaj skóry. Na co zwrócić uwagę?

Perfumy damskie są nieodłącznym atrybutem kobiecości. Podkreślają indywidualny styl, osobowość i cechy charakteru. Warto natomiast wiedzieć, że ta sama kompozycja, może pachnieć zupełnie inaczej na dwóch różnych osobach – wszystko zależy od rodzaju skóry, na którą jest aplikowana. Jeśli spotkałaś się z sytuacją, gdy perfumy koleżanki pachniały obłędnie, a na Tobie niekoniecznie, prawdopodobnie nie uwzględniłaś kluczowego czynnika, a więc rodzaju skóry i jej pH. Każdy typ skóry wymaga różnych rodzajów perfum, skąd zatem wiedzieć, jakie kompozycje zapachowe będą odpowiednie dla nas? Podpowiadamy!

Perfumy damskie – te zapachy uwielbiają kobiety

Perfumy damskie, jeśli odpowiednio dobrane, pełnią tę samą funkcję, co starannie wykonany makijaż, fryzura czy manicure. Są dopełnieniem stylizacji i naszej osobowości, a poniekąd sygnalizują również otoczeniu nasze cechy charakteru.

Wybierając perfumy należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Obok osobistych preferencji, są to również pora roku, dnia, okazja, ale też – z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę – rodzaj skóry, od którego zależy to, jaki zapach perfumy osiągną ostatecznie. Typ skóry decyduje nie tylko o zapachu końcowym, ale również o jego trwałości. Właśnie dlatego to na skórze należy testować każdy z zapachów, gdyż od jej pH, uzależniony jest finalny efekt, czyli to, jak kompozycja się rozwinie.

PH jest miarą kwasowości roztworów wodnych i wyrażane jest za pomocą czternastostopniowej skali, w której 0-7 stopni pH uważane jest za kwaśne, natomiast o 7-14 jako zasadowe. Stopień 7 określany jest jako obojętny. Zatem, ludzka skóra może mieć odczyn neutralny, ale też zasadowy lub kwaśny. Za poprawne uznaje się lekko kwaśne pH skóry (od 4 do 6,4), bowiem wtedy wykazuje zdolności ochronne.

Perfumy damskie mogą więc pachnieć zupełnie inaczej na skórze mającej odczyn kwaśny czy też zasadowy, dlatego rozpoznanie rodzaju skóry jest kluczowym elementem w procesie wyboru perfum. Jak to zrobić? Z reguły skórze tłustej towarzyszy niższe pH, a suchej wyższe (6 lub więcej).

Jak dobrać perfumy damskie do pH skóry?

Perfumy damskie, by w pełni uwolniły swój potencjał, muszą więc być dobrane odpowiednio do rodzaju skóry – tylko wtedy mamy pewność, że zapach spełni nasze oczekiwania, nie przytłoczy nas, ale też po prostu nie będzie nas drażnił. Jeśli chcesz znaleźć perfumy idealnie dobrane do swojej skóry, kliknij tutaj i wybieraj spośród tysiąca kompozycji zapachowych.

Przy skórze tłustej należy przede wszystkim uważać, by nie przesadzić z aplikowaniem perfum, zwłaszcza przy zapachach intensywnych i mocnych, które mogą wywołać uczucie ciężkości, gdyż skóra tłusta może uwydatniać i potęgować zapach. Skóra tłusta jest też z reguły mniej wrażliwa na alkohol zasilający perfumy.

Z kolei przy skórze suchej problem może być wręcz odwrotny. Na suchej skórze zapach dość szybko się ulatnia, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o jej nawilżenie. W przypadku tego rodzaju skóry nie są wskazane wysokie stężenia alkoholu, gdyż skóra sucha jest bardziej podatna na podrażnienia.

Dobór kompozycji zapachowej do rodzaju skóry pozwoli perfumom w pełni się rozwinąć, ale bezpośrednio przełoży się także na trwałość zapachu. Warto zatem zadbać o swoją skórę, testować i eksperymentować, a z pewnością odnajdziemy zapach idealny.

Marta Janicka

Cześć, jestem Marta i jestem blogerką kosmetyczną. Uwielbiam testować nowe produkty i dzielić się z Wami moimi opiniami i poradami. Na mojej stronie znajdziecie recenzje kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.