Metoda OMO – czyli jak odżywić i umyć włosy w jednej rutynie
13

kwietnia

Metoda OMO – czyli jak odżywić i umyć włosy w jednej rutynie

Metoda OMO tylko na pierwszy rzut oka wygląda tajemniczo i postronnej osobie może kojarzyć się z niegdyś popularnym proszkiem do prania. Jednak nic bardziej mylnego. To sposób pielęgnacji włosów, który jest niezwykle prosty i łatwy do wprowadzenia do naszych codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, a stosowany regularnie potrafi przynieść naprawdę zadziwiające efekty w postaci nawilżonych, gładkich i lśniących włosów. O czym mowa? Wyjaśniamy, czym jest ta metoda.

Metoda OMO – czym jest?

Na czym polega metoda OMO? Aby dobrze zrozumieć jej sens, należy wyjść od samej nazwy tej techniki i ją rozszyfrować. OMO to nic innego jak skrót od pierwszych liter czynności, które należy wykonać podczas mycia włosów. Zaczynamy od pierwszego „O”, które oznacza odżywkę do włosów. Kolejna litera to „M”, która oznacza mycie włosów. Trzecia litera w skrócie, czyli drugie „O”, również oznacza odżywkę do włosów. Jeżeli już znamy znaczenie każdej z liter w tym skrócie, możemy przejść do wyjaśnienia, co dokładnie należy przez nie rozumieć i w jaki sposób zastosować je w pielęgnacji włosów.

Warto również wiedzieć, że ta technika mycia włosów sprawdzi się w pielęgnacji włosów o każdej porowatości, choć najbardziej skorzystają z niej włosy wysokoporowate i średnioporowate, ponieważ to właśnie one najczęściej potrzebują dogłębnego nawilżenia, odżywienia i wygładzenia. Rutyna pielęgnacyjna – odżywka – mycie – odżywka może być stosowana co każde mycie czupryny, jednak nie jest to w żaden sposób obligatoryjne. Należy znaleźć złoty środek, czyli taką częstotliwość, która będzie najbardziej odpowiadała naszym włosom.

Niektórzy korzystają z tej formy mycia włosów co każde mycie, inni zaś stosują ją na przykład raz w tygodniu. Inni jeszcze po jakimś czasie stosowania tej reguły pielęgnacyjnej przestają już zauważać spektakularne efekty, ponieważ włosy najwięcej czerpały z niej na początku jej wprowadzenia, a później stały się tak dobrze odżywione i nawilżone, że po prostu rezultat nie był tak wyjątkowy, jak na początku, bo zwyczajnie włosy z kolejnego myciu na mycie pozostawały w dobrym stanie. Dlatego jeżeli OMO bardzo pomogło twoim włosom, możesz zaprzestać jego stosowania do momentu, aż znów zapragniesz go wprowadzić, aby wzmocnić nawilżenie i odżywienie kosmyków.

OMO – metoda mycia włosów – jakie produkty wybrać?

Jak myć włosy metodą OMO krok po kroku? Jakie produkty będą odpowiednie, aby wypielęgnować włosy w taki sposób? Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób wprowadzić ten system mycia włosów w życie, pokażemy ci krok po kroku, jak postępować. Przetestuj tę zasadę pielęgnacji w twój standardowy dzień mycia włosów. Przygotuj odżywkę emolientową (opcjonalnie proteinową) i humektantową oraz delikatny szampon do mycia włosów.

1. Zacznij od dokładnego zmoczenia skóry głowy i włosów na całej długości.

2. Sięgnij po odżywkę humektantową i nałóż jej niewielką ilość na całą długość włosów, czyli zacznij od wysokości ucha i wmasuj odżywkę we włosy aż po ich same końce. Dlaczego wybieramy jako pierwsze „O” odżywkę humektantową? Chodzi o to przede wszystkim, że zadaniem humektantów, czyli nawilżaczy, jest zatrzymanie wilgoci wewnątrz włosów i niedopuszczenie do utraty nawilżenia podczas spłukiwania szamponu z włosów. Dzięki tej odżywce włosy będą nawilżone, miękkie i elastyczne. Wybieraj odżywki, które mają w składzie, np. glicerynę, aloes, betainę, kwas hialuronowy.

3. Następnie sięgnij po łagodny szampon bez SLS i SLES i umyj nim starannie skórę głowy (czyli cały skalp aż do wysokości uszu). Nie myj włosów na długości – to bardzo istotne, bo właśnie ten trik jest kluczem do sukcesu całej tej metody. Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że nasze włosy nie potrzebują aż tak silnego oczyszczenia jak skóra głowy, a jedynie delikatnego potraktowania, ponieważ dzięki temu nie będą przesuszone i szorstkie. Szampon może je przesuszać, a poza tym szampon służy właśnie do mycia skóry głowy, a nie włosów, o czym wiele osób nie wie. Włosom na długości w zupełności wystarczy do umycia piana, która łagodnie je oczyści, spływając po nich podczas zmywania szamponu z czubka głowy.

4. Po umyciu głowy szamponem, spłucz całość wodą, w taki sposób, aby powstała piana z szamponu spłynęła po całej długości włosów i je umyła, jednocześnie spłukując odżywkę humektantową. Dzięki temu, że nałożyłaś odżywkę na całość długość włosów, zyskałaś ochronę przed wysuszeniem włosów podczas spłukiwania szamponu, a jednocześni zachowałaś wilgoć wewnątrz włosów, ponieważ humektanty mają zdolności higroskopijne, czyli zatrzymują cząsteczki wody wewnątrz, hamując ucieczkę wody z głębi włosów.

5. Gdy już głowa i włosy będą dokładnie opłukane, zaaplikuj również na całą długość włosów odżywkę z drugiego „O”, czyli odżywkę do włosów emolientową. Emolienty służą temu, aby domknąć rozchylone łuski włosów, wygładzić ich powierzchnię i stworzyć na niej warstwę chroniącą przed utratą nawilżenia. Po 2 – 3 minutach starannie spłucz odżywkę letnią wodą, która również przyczyni się do tego, że łuski włosów zostaną domknięte. Szukaj odżywek do drugiego „O”, które zawierają emolienty, np. oleje roślinne czy masła roślinne, takie jak masło shea.

Po całym zabiegu pasma będą nie tylko oczyszczone, ale również nawilżone, miękkie, wygładzone i elastyczne.

Marta Janicka

Cześć, jestem Marta i jestem blogerką kosmetyczną. Uwielbiam testować nowe produkty i dzielić się z Wami moimi opiniami i poradami. Na mojej stronie znajdziecie recenzje kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.