Kosmetyki z niacynamidem — co musisz o nich wiedzieć
21

listopada

Kosmetyki z niacynamidem — co musisz o nich wiedzieć

Niacynamid to substancja, która pozwala wielu kobietom spełnić marzenia o pięknej i gładkiej cerze. Kosmetyki z nacynamidem sprawiają, że raz na zawsze zrezygnujesz z podkładu kryjącego. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do cery idealnej. W tym artykule dowiesz się, jak działa i z czym nie łączyć niacynamidu. Sprawdź to.

Niacynamid — co to jest?

Niacynamid znany jako witamina B3 i amid kwasu nikotynowego, to rozpuszczalna substancja w wodzie, która idealnie współgra z innymi substancjami dostępnymi w naszej skórze. Składnik ten minimalizuje widoczność porów, poprawia koloryt i wzmacnia barierę ochronną skóry i wykazuje działanie zmniejszające widoczność zmarszczek. Wdrożenie tego składnika do codziennej pielęgnacji sprawia, że w krótkim czasie skóra staje się odpowiednio zadbana. Ciekawostką jest również to, że substancja ta doskonale radzi sobie z uszkodzeniami skóry jak np. trądzik, przebarwienia lub blizny. 

Kosmetyki z niacynamidem — wyższy poziom pielęgnacji

Regularne stosowanie nacynamidu przynosi rewelacyjne rezultaty. Substancja poprawia wygląd skóry i redukuje rozszerzone pory. Magia witaminy B polega na normalizacji pracy gruczołów łojowych, które pełną bardzo ważną rolę w występowaniu sebum i zanieczyszczeniom skóry, a właśnie te czynniki prowadzą m.in. do zatykania się porów, poszarzenia cery i występowania wyprysków. Ważne jednak jest to, z czym nie łączyć niacynamidu. Okazuje się, że nie wszystkie substancje „współgrają” z tym składnikiem. Tylko odpowiednio dobrane substancje przynoszą oczekiwane rezultaty.  

Jakie stężenie wybrać?

By kosmetyki z nacynamidem gwarantowały niesamowite efekty, ważne jest, by wybrać odpowiednie stężenie. Obecnie do wyboru są:

  • Kosmetyki w stężeniu 0,5 - 5% - to propozycja dla osób, które walczą m.in. z trądzikiem. Kosmetyki w tym stężeniu powinny wybierać osoby z cerą bardzo wrażliwą. Tego typu preparaty charakteryzują się niesamowitymi właściwościami kojącymi i regenerującymi.
  • Kosmetyki w stężeniu wyższym niż 5% - zaliczamy do nich preparaty, które wyrównują koloryt cery, redukują produkcję sebum lub rozjaśniają przebarwienia. Po takie kosmetyki powinny sięgać osoby z cerą bardzo wrażliwą. 

Jak stosować niacynamid?

Kosmetyki z niacynamid coraz częściej wprowadzane są do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać o zasadzie, by tego typu kosmetyki wprowadzać stopniowo. Warto na początek wybierać preparaty o niższym stężeniu witaminy B3, by „przyzwyczaić” skórę.

Na początek powinno się stosować kosmetyki nie więcej niż 3 razy w tygodniu. Podczas pierwszych dni należy dokładnie obserwować swoją skórą, by zaobserwować, jak reaguje na dany preparat. Ważne jest, by w pielęgnacji wykorzystywać tylko jeden preparat z witaminą B3. Jeśli więc stosujesz krem, unikaj korzystania w tym samym czasie z serum z niacynamidem. Gdy zauważysz, że skóra reaguje dobrze, możesz zwiększyć częstotliwość aplikacji lub zwiększyć stężenie. 

Z czym nie łączyć niacynamidu?

Ogólna zasada mówi, że niacynamidu nie powinno się łączyć z kwasami AHA i BHA. Chodzi tu o różne pH. Niskie pH kwasów sprawia, że kosmetyki z niacynamidem nie są już tak skuteczne. Kosmetyków nie należy również łączyć z witaminą C, która występuje w formie kwasu askorbinowego. Połączenie podobnie jak kwasy — obniża skuteczność działania, a powstanie kwasu nikotynowego może podrażniać skórę. 

Niacynamid można jednak łączyć z:

  • Kwasem hialuronowym — to magiczny duet, który kochają kobiety. Połączenie tych dwóch składników działa silnie nawilżająco i pomaga wzmocnić barierę hydrolipidową skóry.
  • Witaminą C — to połączenie budzi wiele “kosmetycznych: wątpliwości. Tutaj należy pamiętać, że niacynamidu nie można łączyć z witaminą C, która występuje w formie Ascorbic Acid. Różne pH wchodzi w reakcję ze skórę i tworzy groźny dla nas kwas nikotynowy.
  • Cynkiem — dzięki połączeniu tych składników dochodzi do przetwarzania kwasów tłuszczowych. W praktyce oznacza to, że wypryski zostaną skutecznie wysuszona, a produkcja sebum zostanie odpowiednio wyregulowana.
  • Retinolem — wykazuje niesamowite działanie przeciwzmarszczkowe oraz redukujące wydzielanie sebum. 

Postaw w codziennej pielęgnacji na wysokiej jakości składniki aktywne. Niacynamid to składnik, który pokochasz już od pierwszego użycia. Wygraj walkę z przebarwieniami lub wypryskami. Pamiętaj jednak, by kosmetyki z niacynamidem stosować rozważnie. Wówczas efekty będą zdumiewające.

Ambroży fusion

Opis autora #3