Hydrolaty - czym są i kiedy warto je stosować?
9

stycznia

Hydrolaty - czym są i kiedy warto je stosować?

Hydrolaty to jedne z wielu produktów kosmetycznych, które doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji. Choć początkowo nie miały właściwie żadnego zastosowania, z czasem zaczęto dostrzegać ich duży potencjał. Dziś dostępne są w wielu wariantach, które związane są z tym, z jakiej rośliny zostały przygotowane.

Hydrolaty w pielęgnacji - czym są?

Otrzymuje się je w procesie destylacji, można powiedzieć, że są jej produktami ubocznymi. Głównym celem destylacji parą wodną jest bowiem uzyskanie olejków eterycznych - z kwiatów, liści lub całej rośliny. Hydrolaty to woda podestylacyjna, która zawiera rozpuszczalne cząstki roślinne i niewielką ilość olejku eterycznego.

O właściwościach hydrolatów decyduje właśnie zawartość substancji pochodzenia naturalnego. Co ważne, ma on pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry, przez co pielęgnacja nim jest bardzo delikatna. Głównym czynnikiem, który wpływa na właściwości danego hydrolatu jest roślina, z której został przygotowany. Niektóre będą lepiej nawilżać, inne regenerować, a jeszcze inne chronić skórę. Warto dodać, że są mniej trwałe niż olejki eteryczne, ponieważ mają zdecydowanie słabsze właściwości antybakteryjne.

Hydrolaty w kosmetyce - jakie mają zastosowanie?

Jako produkt uboczny zdaje się małowartościowy, jednak jest zupełnie inaczej. W wielu przypadkach taka forma pielęgnacji sprawdzi się najlepiej. Przeznaczone są przede wszystkim do oczyszczania i tonizowania (są świetną alternatywą dla toników, żeli czy płynów micelarnych). Dzięki hydrolatom skóra staje się gładsza, odświeżona i przyjemnie nawilżona. Substancje roślinne w nich rozpuszczone mogą łatwo wnikać w głębsze jej warstwy.

Po jakie produkty warto sięgać?

Hydrolat z czystka to produkt przeznaczony jest do pielęgnacji cery trądzikowej. Zawarte w nim polifenole działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Produkt zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, łagodzi i przyspiesza gojenie stanów zapalnych, a także zmniejsza widoczność przebarwień.

Hydrolat oczarowy bardzo dobrze odświeża i orzeźwia cerę. Działa tonizująco i ściągająco, a także łagodzi podrażnienia i zmniejsza negatywny wpływ wolnych rodników na kondycję skóry. Przeznaczony jest przede wszystkim do cery wrażliwej, podrażnionej, z tendencją do nadmiernej produkcji sebum.

Świetną propozycją dla osób z cerą bardzo suchą i szorstką jest hydrolat aloesowy. Ta popularna roślina znana jest z właściwości nawilżających, które błyskawicznie przynoszą ulgę. Produkt jednocześnie koi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia i odpręża.

Hydrolat różany jest jednym z najpopularniejszych produktów w tej kategorii. Pozyskiwany jest z płatków róż, dzięki czemu pozostawia na skórze przyjemny, kwiatowy zapach. Bardzo dobrze oczyszcza, intensywnie nawilża, tonizuje i koi podrażnienia. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra jest mniej skłonna do powstawania zaczerwienień. Wzmacnia też naczynia krwionośne, zmniejszając ich tendencję do pękania.

Osoby borykające się z problemem cery tłustej i trądzikowej powinny sięgać po hydrolat z szałwii. Roślina ta znana jest z właściwości antyseptycznych, dzięki którym zmniejsza skłonność do powstawania nowych wyprysków i niedoskonałości. Produkt wyrównuje pH skóry, matuje, delikatnie ściąga, stymuluje cyrkulację limfy i detoksykuje.

Hydrolaty są produktami, które warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Są lekkie, działają delikatnie, a zarazem zawierają naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Dzięki nim wesprzesz swoją skórę w regeneracji, zapewnisz jej nawilżenie, którego potrzebuje i przygotujesz na kolejne etapy pielęgnacji.

Marta Janicka

Cześć, jestem Marta i jestem blogerką kosmetyczną. Uwielbiam testować nowe produkty i dzielić się z Wami moimi opiniami i poradami. Na mojej stronie znajdziecie recenzje kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.