Demakijaż bez wacików – czy to możliwe?
18

września

Demakijaż bez wacików – czy to możliwe?

Demakijaż bez wacików to już fakt, ponieważ od kilku sezonów zyskuje na popularności tak mocno, że na rynku co rusz pojawiają się nowe formuły kosmetyków, które umożliwiają wykonanie demakijażu bez użycia wacików. Jakie to kosmetyki i w jaki sposób można pozbyć się makijażu, nie używając ani jednego płatka kosmetycznego? Już wyjaśniamy!

Demakijaż bez wacików – moda czy wartość dodana?

Demakijaż bez wacików choć rzeczywiście ostatnio jest o nim coraz głośniej, cała koncepcja jednak niesie za sobą o wiele więcej niż sezonowy hype. Dlaczego? Bowiem demakijaż bez wacików ma wiele wspólnego z ideą zero waste, co bezpośrednio przekłada się na ekologicznie i świadome działania, mające na celu w każdym aspekcie naszego życia, nawet w tak drobnym jak demakijaż, czynić mniej złego dla środowiska naturalnego. Tym właśnie jest taka forma demakijażu – nie używając wacików, nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska, a przede wszystkim zaoszczędzamy pieniądze i czas, który jak wiadomo jest najcenniejszy.

Płyny micelarne i dwufazowe przez wiele lat stanowiły podstawę skutecznego demakijażu. Dzięki micelom z łatwością rozpuszczały cząsteczki brudu i kosmetyków. Jednak do ich użycia niezbędne były waciki kosmetyczne i to w sporej ilości. Po oczyszczeniu twarzy waciki piętrzyły się na umywalce, a cały proces trwał dość długo i wiązał się niestety z pocieraniem i naciąganiem skóry. A to działania, które nie są zbyt przyjazne dla naszej cery. Szczególnie tej wrażliwej, która po demakijażu bywała zaczerwieniona, a nawet podrażniona.

Rezygnacja z płynów micelarnych i przestawienie się na demakijaż bez wacików pozwala nie tylko na pozbycie się dodatkowych kosztów związanych z zakupem płatków kosmetycznych, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć podrażnienia skóry podczas intensywnego pocierania naskórka (mimo że producenci zalecają, aby przykładając nasączony płynem micelarnym wacik do skóry, chwilę odczekać, aż zacznie działać i rozpuszczać makijaż, wiele osób niestety pomija ten krok i zaczyna od razu pocierać buzię i usuwać kolorowe kosmetyki, zanim płyn zacznie poprawnie działać).

Jakie kosmetyki wybrać do demakijażu bez wacików?

Demakijaż bez wacików jest eko, szybki i przyjemny. Wykonujemy go za pomocą kosmetyków, takich jak: balsamy do demakijażu, masła hydrofilne, masełka do demakijażu. Te produkty posiadają stałą konsystencję, która pod wpływem ciepła naszej skóry roztapia się i przemienia w delikatny olejek. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ich formuły opierają się na masłach i olejach roślinnych. Znajdziemy tam takie składniki, jak: masło shea, masło mango, masło kakaowe, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, skwalan.

Często występują również inne składniki o działaniu pielęgnacyjnym, które uzupełniają działanie maseł i olejów. W balsamach i masłach do demakijażu znajdziemy, m.in. witaminę E, ekstrakt t z wąkroty azjatyckiej, białą glinkę i inne emolienty.

Jak wykonać demakijaż bez wacików?

To bardzo proste! Kosmetyki do oczyszczania i usuwania makijażu sprawdzą się w przypadku różnych typów cer. Na pewno doskonale przyjmą je cery suche i wrażliwe, ale również cery mieszane będą miały korzyści ze stosowania takich produktów. Dlaczego? To preparaty, które łagodnie oczyszczają skórę, bez podrażniania i przesuszania warstwy hydrolipidowej.

To kosmetyki, które mają niebywale łagodne działanie i bardzo prosty skład, w którym nie znajdziemy zbyt wielu składników. Przeważnie opierają jedynie na kilku surowcach. Ich konsystencja pod wpływem ciepła może zmienić formę, dlatego można je przechowywać w lodówce.

Ich używanie jest niezwykle przyjemne. Jak zatem wykonać demakijaż bez wacików?

  1. Na suche dłonie nabierz odpowiednią ilość balsamu lub masełka do demakijaż.
  2. Delikatnie rozetrzyj go w dłoniach, aż się ogrzeje, masła się rozpuszczą i przemienią się w olejek.
  3. Następnie nałóż olejek na skórę twarzy i dokładnie go rozprowadź na całej jej powierzchni, nie omijając oczu i ust.
  4. W trakcie można wykonać również mikromasaż twarzy, ponieważ olejek znacznie ułatwia masowanie skóry, zapewniając odpowiedni poślizg.
  5. Gdy zobaczysz, że wszystkie kosmetyki się rozpuściły, przejdź do drugiego etapu oczyszczania skóry i umyj twarz pianką lub żelem oczyszczającym.

Demakijaż bez wacików jest jak najbardziej możliwy i warto się do niego przekonać, bo jest nie tylko delikatny i skuteczny, ale również bardzo komfortowy i przyjemny. Skóra jest oczyszczona bez podrażnienia. Pozostaje gładka i miękka, a o wacikach możesz zapomnieć raz na zawsze!

Marta Janicka

Cześć, jestem Marta i jestem blogerką kosmetyczną. Uwielbiam testować nowe produkty i dzielić się z Wami moimi opiniami i poradami. Na mojej stronie znajdziecie recenzje kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.